|    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
 
ZAHTER (Dağ Kekiği)
ZAHTER (DAĞ KEKİĞİ)

Kekiğe olan benzerliğiyle bilinen zahter yaraları iyileştiriyor, sinirleri güçlendiriyor.
Bu mucizevi bitki böbrekleri hastalıklara karşı koruyor…
Zahter Ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Kekiğe olan benzerliği ile tanınır. Kara kekik yada dağ kekiği olarak da bilinir.
Oldukça keskin, hatta acımsı sayılabilecek bir kokusu vardır. Orta ve Güney Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişir.
İki türü vardır. Biri yaz aylarında diğeri kış aylarında yetişir. Pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir bitkidir. İçeriğinde uçucu yağ ve tanen vardır. Bu bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulur ve daha sonra toz haline getirilir. Çay ve kahve olarak tüketilir. Baharat olarak kullanımı daha yaygındır. Faydaları;
Hazmı Kolaylaştırır Kalp Çarpıntısını giderir İştah açar Sinirleri Kuvvetlendirir Bağırsak Hastalıklarını iyileştirir
Böbrek hastalıklarında koruyucu görevi vardır
Mesane Ağrısını dindirir
Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir.
Mikrop Öldürücüdür Yaraların iyileşmesine yardımcı olur İdrar Söktürür.
Mantar Şikayetlerine Faydalıdır.

İpucu: Zahter çayı ülkemizde özellikle Gaziantep ve Hatay yöresinde çok tüketilir. Bir çay süzgecinin içine bir tatlı kaşığı zahteri koyun. Bardağa koyacağınız sıcak suyu bu süzgeçten geçirin. İlk geçirdiğiniz suyu dökmenizde fayda var, temizlenmiş olur. Limon ve şeker kullanarak tatlandırıp içebilirsiniz.
Not: Yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak sürülebilir. Hamilelikte ve guatr şikayeti olanlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

TOKSİNLERİ ATIN

Vücudunuzdaki toksinleri atmak, karaciğer yağlanmasını önlemek için maydanoz ve limon kürü uygulamasını deneyebilirsiniz.
Bu karışımı uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra kendinizi çok zinde hissedecek, cildinizdeki değişimi 2 günde fark edeceksiniz. 15 sap maydanoz, 2 yemek kaşığı taze limon suyu ve yarım bardak suyu blendırdan geçirerek her sabah kahvaltıdan 15-20 dakika önce için. 15 gün boyunca her sabah bu karışımın içilmesi gerekmektedir.
LEKELERİ YOK EDİN

Yaşlanmadan kaynaklı kahverengi lekeler, normal cilt lekeleri ve güneş lekelerinden evde hazırlayacağınız maskelerle kurtulabilirsiniz.
Bir limonun suyunu sıkarak içine iki çorba kaşığı bal ve 60 gram yoğurt ilave edin. İyice karıştırarak krem kıvamına gelen karışımı lekeli bölgelere masaj yaparak sürün.
Bu uygulamayı haftada en az bir defa uygulayın. Bir süre sonra lekelerin azaldığını ve zaman içinde kaybolduğunu göreceksiniz.


 
   |    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Perşembe, 11 Temmuz 2019, 22:50 tarihinde Genel kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.