|    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
 
KARABAŞ OTU – LAVANDULA STOECHAS

 

Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen fakat Bodrum’da bile karşılaşabildiğimiz bir otumuz, Karabaş otu.Malum kışın gelmesi ile hastalıklara da bir yer açma zamanımız geldi yanı başımızda;hal bu hal olunca şifalı mı şifalı karabaş otunu yazmadan edemedik.
30-100 cm büyüklüğüne kadar uzanabilen,çok yıllı bir bitkidir karabaş.Zor koşullara iyi direnir;kuraklıkla savaşmayı iyi bilir.Mayıs-Ağustos civarında güzel renkli çiçeklerini açarlar. Hermafrodittirler -tıpkı bahçe salyangozları gibi,orada açıklamıştık ne manası olduğunu oraya dönebilir dileyen bir göz atmak için-.Bu nedenle cinsiyetli otlarımız çoğalmak için arılar gibi yardımcılara hiç hayır demezler.
Gelelim saymakla bitmeyecek derken mecaz yapmadığımız faydalarına.Eskiden Anadolu’da ağrılara,uyuşukluğa,el-ayak titremelerine,kalbe,baş ağrılarına karşı en önemli ve kuvvetli ilaçlardan biri olarak adını duyurmuştur karabaş.
Şimdilerde bilinen şifalarına gelelim;damar duvarlarını temizleme özelliği insanlar arasında en rağbet gören özelliklerindendir.Beyin için faydalı antioksidanlar içermektedir.İdrar söktürücüdür,böbrekleri temizler,iştahı açar,tansiyon düşürmede etkilidir,migren ağrısına,karın şişmelerine iyi gelir.Bunların yanında kanser hastalığına karşı da koruyucu özelliği vardır.
Özellikle de bağırsak,meme,beyin,prostat kanserinde oluşan tümörlerin büyümesini engeller.Peki çayını nasıl yaparız bu karabaş otunun ? Pratik olarak 1 tatlı kaşığı karabaş otunu 1 bardak sıcak su içerisinde koyarak 5 dakika bekletip içebilirsiniz.
Sigarayı bırakmak için de karabaş otundan faydalanılabilir.Bir su bardağı suyun içerisine 5 gr. kadar karabaş otu eklenir,3 dakika kaynatılarak süzgeçten geçirilir.Sigara içmek isteği uyandığında da içinizde,bu karışımdan bir miktar içtiğinizde istediğinizin azaldığını hissedeceksiniz.Bu kadar faydanın yanında da bir miktar zararı barındırması da şaşırtıcı olmaz aslen.
Gebe kişilerin kesinlikle uzak durması gerekir.Abartılı kullanırsanız kusturucu etki yaratabilir.Terlemeye neden olursa hafif bir duş alınmalıdır.Karabaş otunun faydalarına bazı haber kolları da değinmeden edememiş gördüğümüz üzere :

Karabaş otunun faydaları bitmiyor
Uzmanlar, unutkanlık, hafıza kaybı ve alzheimer hastalığı olan hastalara karabaş otu çayını önerdi
Yüzlerce değişik hastalıkta karabaş otunun elma kadar yan etkisiz, semizotu kadar önemli bir bitkisel gıda takviyesi olduğunu belirten Dr. Ömer Coşkun, “Karabaş otu dünyada eşi benzeri olmayan bir şifalı bitkidir.
Sadece Türkiye’de yetişen bu bitki, damar duvarını süpürge gibi temizleyebilme özelliği taşır. Karabaş otunun içinde beyine çok faydalı antioksidanlar bulunmaktadır.
Vücutta bulunan binlerce kilometrelik damar sisteminin açık olması ve dolaşımın düzenli olması sağlık için gereklidir. Sigara, stres, kolesterol ve şeker hastalığı gibi sebeplerle damarlar tıkanmaktadır. Tedbir amaçlı karabaş otu kullanılabilir. En pratik şekilde bir tatlı kaşığı karabaş otu bir su bardağı sıcak suda 5 dakika beklemek suretiyle kullanılabilir” dedi.

Günde iki kez alınacak karabaş otu çayının özellikle damarlara büyük faydası bulunduğunu ifade eden Dr. Ömer Coşkun, şunları kaydetti:

“Unutkanlık, hafıza kayıpları ve alzheimer hastalığına karabaş otunun etkili olduğu görülmüştür. 20 gün kullanıldıktan sonra etkileri hissedilmiştir. Kan-beyin bariyerini geçen karabaş otu, beyinde tıkanık damarları açmaktan beyin omurilik sıvısının dolaşımını rahatlatmaya kadar birçok özelliği barındıran mükemmel şifalı bir bitkidir.”

KARABAŞ OTU

 
   |    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Pazartesi, 01 Aralık 2014, 23:25 tarihinde BİTKİ DÜNYAMIZ, Genel kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.